BLOG

Gramatura koszulek. Podpowiadamy jaką wybrać

gramatura koszulki z nadrukiem Białystok

Czy jakość koszulki bawełnianej ma coś wspólnego z gramaturą? Czy ciężar materiału świadczy o jego klasie? Jeszcze do niedawna panowała taka opinia że im grubszy t-shirt tym lepszy jakościowo. Czy taka opinia ma w ogóle sens? Czy jest w niej chociażby źdźbło prawdy? Pora rozprawić się z jedną z legend rynku odzieżowo – reklamowego, w którym wziąż (chyba) panuje przekonanie, że najlepsze koszulki to te o wadze przeciętnego koca.

Ale od początku. Czym tak właściwie jest gramatura materiału?

Cytując Wikipedie gramatura to:

Gramatura – masa (pot. „ciężar”) jednego metra kwadratowego wyrobu wyrażona w gramach. Używana w odniesieniu do papieru, wyrobów włókienniczych, innych tworzyw produkowanych w arkuszach.

Inaczej mówiąc, jeżeli wytniemy z jakiegoś materiału kwadrat o boku 100 cm, umieścimy na wadze i zważymy go to otrzymamy odpowiedź jaka jest jego znamionowa gramatura tkaniny.

Co nam daje ta wiedza w kontekście jakości materiału? Nic! Jakość tkaniny lub dzianiny nie musi iść w parze z grubością. Bywa wręcz całkiem odwrotnie!

Na jakość koszulek bawełnianych wpływ ma zasadniczo kilka innych kwestii:

  • rodzaj bawełny, przędzy użytej to produkcji. Wyróżnić możemy tutaj dwa rodzaje przędzy z jakiej producenci oferują koszulki bawełniane: Ring Spun oraz Open End. Bawełna typu Ring Spun to bawełna czesana. Ze względu na produkcję przędzy odzież z takiej bawełny jest gładsza, odporna na kurczenie, odporna na wycieranie. Ring Spun to klasyczne przędzenie, które zajmuje dużo więcej czasu niż przędzenie bezwrzecionowe, a wykonane może zostać tylko z cienkich i wysokogatunkowych włókien bawełny. Ring spun charakteryzuje się silnie skręconymi włóknami bawełny o małym splocie co sprawia iż ten typ przędzenia jest bardziej wytrzymały i miększy w dotyku, a jego zewnętrzna powłoka połyskuje. Drugim typem jest Open End. Koszulki Open End cechuje niska cena, która jednak jest wymierna do jakości. Ten typ przędzy jest mniej trwały niż Ring-spun oraz bardziej szorstki w dotyku. Zewnętrzny wygląd tej przędzy jest bardziej matowy i nie ma takiego połysku jak Ring-spun. Przędza jest tkana w gównie rozmiarze od 20 do 22 ściegów. Do wykonania tej przędzy nadaje się każdy rodzaj bawełny. Tkanina z bawełny open-end ze względu na swoje “otwarte końce” wydaje się grubsza, ponieważ ma więcej powietrza w środku
  • konstrukcja ściągacza i przeszycia. Tak jak w każdej dziedzinie życia. Im większa dokładność i precyzja w przeszyciach materiału tym większe prawdopodobieństwo że koszulka posłuży na dłużej. Na rynku są koszulki wykonane jako typowo ekonomiczne produkty, które w zasadzie mają posłużyć tylko na jedno wydarzenie (bieg, event czy jakąś impreze) i nikt nie oczekuje od nich większej wytrzymałości. Liczy się przede wszystkim cena. Są jednak również takie które określane są mianem fashion. Jest to odzież z górnej półki, która jest bardzo dokładnie przeszyta, nierzadko szwy są podwójne co zwiększa wytrzymałość materiału.
  • wybarwienie materiału. Czarny czarnemu nierówny. Wielu producentów stosuje różne sposoby wybarwień bawełny.

Najwyższa jakość w najniższej cenie.

Najwyższa jakość w najniższej cenie – niestety świat nie jest aż tak piękny i za darmo lub pół darmo nie oczekujmy cudów . Za jakość trzeba płacić. To jest oczywiste i niepodważalne. Na szczęście jest dość duża konkurencja wśród producentów odzieży reklamowej i promocyjnej. Każdy producent odzieży ma w swojej ofercie kilka, jeżeli nie kilkanaście modeli koszulek, t-shirtów, bluz, polarów, polówek różniących się nie tylko gramaturą i gęstością materiału lecz także kolorem, fasonem, krojem no i oczywiście ceną. Jest w czym wybierać! Konkurencja ta powoduje, że jest walka zarówno cenowa jak i jakościowa o pozyskanie klienta – o Ciebie. Bardzo często producenci odzieży organizują promocje na któryś ze swoich produktów, który można kupić po świetnej cenie. Dlatego tak ważne jest stałe monitorowanie i kontrolowanie rynku – a tym zajmujemy się my!

Pomacaj i sam zdecyduj!

Wiesz już, że gramatura nie jest najważniejszą rzeczą w wyborze koszulki bawełnianej. Wiesz też, że najlepiej zwrócić uwagę na rodzaj bawełny, przędzy, konstrukcję odzieży, przeszycia, wybarwienie materiału. No dobrze to wiesz. Ale co dalej. Możesz przeglądać nasze katalogi z odzieżą, w której pozycji samych t-shirtów na oko jest ponad 2000 szt. Możesz poświęcić na to dzień, dwa, trzy…. ale w końcu najprawdopodobniej i tak nie będziesz wiedział co wybrać. Dlatego dla naszych klientów polecamy zakup najpierw 3-4 szt. różnych koszulek różnych producentów aby samemu pomacać, sprawdzić jak się noszą, jak zachowują po pierwszym praniu i dopiero na bazie tego doświadczenia wybrać swój produkt.

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Chcesz złożyć zamówienie?

Nie wiesz co wybrać?

Kontaktując się z nami nie musisz być specjalistą w dziedzinie znakowania i nadruku. Nasi wyszkoleni pracownicy chętnie wysłuchają Twoich pytań, rozwieją wątpliwości i doradzą wybór najlepszej metody znakowania. Ponad 16 lat doświadczenia pozwala nam dobrać odpowiednią technikę do Twojego projektu, abyś mógł cieszyć się fantastycznym produktem w najlepszej jakości.

Przewiń do góry