BLOG

 • Blog
 • Wpisy
 • Jak przygotować plik do druku. Różnica pomiędzy wektorem a bitmapą

Jak przygotować plik do druku. Różnica pomiędzy wektorem a bitmapą

grafika wektorowa jak przygotować plik do druku

Wszystko dograne. Cena zaakceptowana. Termin realizacji uzgodniony. Odzież wybrana. Teraz tylko wystarczy przesłać im plik z grafiką i już będą drukować. Plik z grafiką…. no właśnie.

Nie możesz doczekać się realizacji swoich pomysłów w naszej drukarni. Chcesz żeby wszystko wyszło idealnie i perfekcyjnie tak jak sobie to wymarzyłeś, ale do końca nie wiesz w jakiej formie przesłać grafikę. Ten artykuł jest dla Ciebie. Opiszemy w nim jakich danych potrzebujemy aby zrealizować fachowo Twoje zamówienie. Omówimy różnice pomiędzy typami plików w wersji wektorowej i rastrowej. Wyjaśnimy wszystko tak aby realizacja Twojego zamówienia była najwyższej jakości.

Ale od początku.

Czym w takim razie jest jest grafika wektorowa.

Grafika wektorowa inaczej grafika obiektowa to rodzaj grafiki komputerowej, opisanej za pomocą figur geometrycznych: odcinków, krzywych, prostokątów, okręgów, umiejscowionych w układzie współrzędnym. Każda z tych figur opisana jest wzorem matematycznym początkiem i końcem w przypadku odcinka, środkiem i promieniem w przypadku okręgu, czy wierzchołkami w przypadku prostokątów. Dodatkowe informacje jakie zawiera plik wektorowy to oczywiście grubość linii, kolor wypełnienia, stopień przeźroczystości.

Najczęściej wykorzystywanymi plikami w grafice wektorowej to te o rozszerzeniach .SVG, .CDR, a także .PDF, .EPS czy AI. Istotną uwagą jest tutaj jednak informacja, że grafika zapisana w powyższych formatach od razu nie staje się grafiką wektorową.

Wektorami są również wszystkie fonty, które można dowolnie skalować (pomniejszać i powiększać), wyświetlać na przeróżnych nośnikach w dowolnej wielkości nie tracąc zupełnie na jakości.

Grafika wektorowa idealnie sprawdza się w grafice, która nie posiada dużej szczegółowości, a najczęściej używanymi programami do obróbki i tworzenia grafiki wektorowej są płatne programy typu Corel Draw, Adobe Ilustrator oraz bezpłatne Inkscape.

Zalety i wady grafiki wektorowej

Zalety wektorów

 • skalowalność i prostota opisu. Możliwość dużej modyfikacji poprzez zmianę punktów odniesienia na osi współrzędnej. Grafika może zostać zeskalowana praktycznie w nieskończoność, bez utraty jakości
 • mały rozmiar pliku, w zastosowaniach niefotorealistycznych.
 • opis przestrzeni. Łatwa zmiana i edycja grafiki
 • możliwość użycia plotera tnącego. Grafika wycinana jest plików wektorowych
 • bardzo dobra konwersja z grafiki wektorowej do grafiki rastrowej (bitmapy)

Wady wektorów

 • Przy obrazach fotorealistycznych ogromna ilość pamięci potrzebna do rasteryzacji
 • bardzo słaba konwersja z rastrów do grafiki wektorowej.

Zastosowanie grafiki wektorowej

Do głównych zastosowań grafiki wektorowej zalicza się obrazy ze stosunkowo małą ilością szczegółów takich jak : wykresy, loga, logotypy, mapy, plany, godła, znaki (w tym drogowe), slogany i inne podobne części grafiki artystycznej.

Grafika rastrowa inaczej bitmapa

Grafika rastrowa potocznie nazywana bitmapą, jest prezentacją obrazu za pomocą matrycy punktów w postaci prostokątnej siatki odpowiednio kolorowanych pikseli na monitorze komputera. To właśnie tak zapisują obraz popularne cyfrowe aparaty fotograficzne. Możemy przyjąć, że prawie 99% grafik dostępnych w Internecie zdjęć i fotografii to grafika rastrowa. Bez zastosowania kompresji kolor każdego piksela jest definiowany pojedynczo tworząc mapę bitową, którą charakteryzują trzy podstawowe liczby – wysokość i szerokość mapy bitowej, liczone w pikselach, oraz kolor w danym trybie koloru.

Ciekawostką jest to, że czytając ten tekst, patrzysz właśnie na wielką mapę bitową. Twój ekran LCD lub LED wyświetla właśnie siatkę określoną w pionie i poziomie liczbą pikseli na przykład 1920 x 1280px.

Programami, które obsługują grafiki rastrowe to zaczynając od najbardziej popularnych i prostych jak Paint w Windowsie po darmowy GIMP aż do bardzo rozbudowanego Adobe Photoshopa, który jest prawdziwym kombajnem wykorzystywanym do zastosowań profesjonalnych w edycji zdjęć i fotografii.

Najbardziej popularne rozszerzenia grafik rastrowych o których każdy słyszał to .JPG, .JPEG, .TIF, .PNG

Zalety i wady grafiki rastrowej

Zalety bitmap

 • doskonałe odwzorowanie głębi i barw.
 • doskonała przy zapisie zdjęć i fotografii
 • Możliwości retuszowania i przerabiania, czyli fotomontażu.
 • Szeroka gama obsługiwanych narzędzi do edycji tj programów

Wady bitmap

 • brak możliwości skalowania grafiki rastrowej
 • duże rozmiary plików przy wielkich obrazach

Czy można przekształcić grafikę rastrową w wektorową lub odwrotnie?

Wiemy już, że nasze monitory wyświetlają grafikę rastrową, wiemy też że każdy font jest grafiką wektorową…. a więc jak to możliwe że widzimy teraz tekst – grafikę wektorową w postaci grafiki rastrowej? Dzieje się tak ponieważ karta graficzna poddaje rasteryzacji plik wektorowy.

Aby przekształcić grafikę wektorową w bitmapę nie potrzeba do tego większych umiejętności z zakresu projektowania grafiki. Wystarczy otworzyć plik wektorowy w programie do obróbki (Corel Draw, Adobe Ilustrator, Inkscape) , wyszukać ‘zapisz jako’ i wybrać docelowe rozszerzenie bitmapowe np .JPG lub .PNG. ot i cała filozofia.

Inaczej ma się sytuacja gdy chcemy wykonać działanie odwrotne. To jest zapisać (przekonwertować) bitmapę na wektor. Tutaj niezbędne będą już wyższe umiejętności graficzne. Niezbędna będzie wiedza z zakresu np krzywych Béziera. Dla niewtajemniczonych lepiej będzie skontaktowanie się z naszym działem graficznym i zlecić przygotowanie grafiki.

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Chcesz złożyć zamówienie?

Nie wiesz co wybrać?

Kontaktując się z nami nie musisz być specjalistą w dziedzinie znakowania i nadruku. Nasi wyszkoleni pracownicy chętnie wysłuchają Twoich pytań, rozwieją wątpliwości i doradzą wybór najlepszej metody znakowania. Ponad 16 lat doświadczenia pozwala nam dobrać odpowiednią technikę do Twojego projektu, abyś mógł cieszyć się fantastycznym produktem w najlepszej jakości.

Przewiń do góry