BLOG

  • Blog
  • Wpisy
  • Kolor CMYK, RBG i PANTONE. Przestrzeń barwna bez tajemnic.

Kolor CMYK, RBG i PANTONE. Przestrzeń barwna bez tajemnic.

Pantone cmyk rgb

Kolory CMYK, RGB a może PANTONE? Niejednego z Was te nazwy mogą przerażać. Brzmią tajemniczo i jakoś tak nie do końca zrozumiale. Dlatego postaramy się wytłumaczyć o co w tym wszystkim chodzi.

Chyba każdy z nas słyszał o podobnym przypadku. Pan Andrzej – szef firmy cateringowej, zamówił w necie super broszurę z własnym menu. Zdjęcia wykonane przez profesjonalnego fotografa, perfekcyjne kolory, idealne proporcje produktów, wszystko po prostu na tip top. Klienci po otrzymaniu broszurki będą walić do lokalu drzwiami i oknami z językiem na wierzchu. Wszystkie formalności już załatwione, zamówienie wysłane, plik do drukarni przesłany, czekamy tylko na kuriera. Po 4 dniach jest. Przywiózł. Rozpakowujemy jeszcze pachnący świeżym drukiem karton. Otwieramy…..i…pierwsza myśl…chyba się ktoś pomylił w tej drukarni. Druga, co za idioci, tam pracują. Kolory całej broszurki nie takie jak powinny być! Salami na pizzy szare. Hamburger czerwony, a kurczak w panierce przepięknie zielony.

Jak to się stało? Pan Andrzej został oszukany przez niekompetentną i nierzetelną firmę? Raczej nie. Zmylił go własny wzrok oraz…monitor komputera.

Już słyszę. To nie możliwe. Dlaczego monitor miałby przekłamywać kolory i swoim użytkownikom robić tak podłe rzeczy? A więc powodów jest co najmniej kilka. Każdy monitor podłączony do komputera jest tylko nośnikiem obrazu. Każdy monitor będzie wyświetlał ten sam kolor troszkę inaczej. Monitory różnych marek mają różne ustawienia obrazu, zmieniające się nawet w zależności od pory dnia czy oświetlenia w pomieszczeniu! Do tego dochodzą jeszcze ustawienia karty graficznej, ustawienia które może modyfikować przecież każdy użytkownik, dopasowując je do swoich preferencji. Wszystko to rzutuje na to że tak do końca nie możesz ufać swojemu komputerowi, gdyż po wydruku możesz być zwyczajnie rozczarowany kolorystyką.

RGB vs CMYK

Kolory RGB najczęściej stosuje się w informatyce. RGB to przestrzeń barw, która powstała w oparciu o właściwości odbiorcze ludzkiego oka. Barwy w tej przestrzeni tworzy się w oparciu o mieszanie trzech wiązek światła – czerwonej, zielonej i niebieskiej (Red, Green, Blue). Wszystkie barwy sumują się do bieli. Kolory RGB używamy do stron internetowych, grafik wyświetlanych na ekranach monitorów, czy logotypów które nigdy nie będą drukowane. RGB nie używa się do drukowania odzieży czy gadżetów reklamowych. Tworząc grafikę do druku nie używajmy tej tonacji barwnej, gdyż wydruk nigdy nie będzie wiernie odwzorowany. Niestety jak w całym wszechświecie tak i w druku na odzieży są wyjątki od tej reguły. W technice druku DTG Druku Cyfrowego, nasze drukarki umożliwiają wydruk bezpośrednio z pliku o tonacji RGB.

Zastosowanie w druku:

W przeciwieństwie do przestrzeni barw RGB, CMYK to przestrzeń, którą stosuje się w procesach drukarskich. Za każdym razem mieszane są ze sobą poszczególne ilości czterech barw, a mianowicie:

C – cyjan
M – magenta
Y – ang. yellow, czyli żółty
K – ang. kontur, czyli czarny

Rezultatem mieszania tych kolorów jest ciemniejsza barwa. Zupełnie inaczej niż w przypadku barw wyświetlanych na monitorze, w przypadku przestrzeni kolorystycznej CMYK dodaje się kolejne warstwy, które zwiększają pochłanianie światła. Poszczególne z czterech powyższych barw są ze sobą połączone w odpowiednich proporcjach, od 0 do 100%. Farby CMYK to substancje, które barwią oraz przepuszczają światło. Nakładamy je warstwami, dlatego końcowy kolor może mieć nie tylko 100% koloru, ale od 0 aż do 400% koloru.

Zastosowanie w druku:

PANTONE

Ostatnia z przestrzeni barwnej jest paleta kolorów PANTONE. Jest to skala opracowana przez amerykańskie przedsiębiorstwo z siedzibą w Carlstadt w stanie New Jersey. Podstawowa skala opisuje aż 1761 kolorów (a jest ich jeszcze o wiele więcej). Powstają one poprzez zmieszanie 18 pigmentów. Należy pamiętać, że ich odwzorowanie na skalach CMYK i RGB nie jest oczywiste. Kolory oznaczane są numerem (np. 2352) z oznaczeniami dodatkowymi takimi jak fluorescencja, metaliczność, itp.

Dzięki zastosowaniu skali PANTONE kolory drukowane na gadżetach, odzieży czy innych nośnikach będą zawsze identyczne. Normy PANTONE wykluczają bowiem możliwość pomyłki. Zasadą w doborze odpowiedniego koloru PANTONE jest wybór koloru z wzornika kolorów. Jest to wzornik z naniesionymi wszystkimi dostępnymi kolorami ze skali PANTONE.

W naszej drukarni drukujemy w skali PANTONE metodami:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Chcesz złożyć zamówienie?

Nie wiesz co wybrać?

Kontaktując się z nami nie musisz być specjalistą w dziedzinie znakowania i nadruku. Nasi wyszkoleni pracownicy chętnie wysłuchają Twoich pytań, rozwieją wątpliwości i doradzą wybór najlepszej metody znakowania. Ponad 16 lat doświadczenia pozwala nam dobrać odpowiednią technikę do Twojego projektu, abyś mógł cieszyć się fantastycznym produktem w najlepszej jakości.

Przewiń do góry