BLOG

  • Blog
  • Wpisy
  • Metki żakardowe i własna marka, czyli cała prawda o tagowaniu odzieży

Metki żakardowe i własna marka, czyli cała prawda o tagowaniu odzieży

metki zakardowe odziezowe

Minął już prawie rok od słynnej afery, który wstrząsnął polskim światem mody. Oto bo wiem wyszło na jaw, że jedna z najsłynniejszych blogerek modowych w kraju, promując swoja markę ubrań nie tylko nie szyje swojej odzieży w szwalniach i u polskich producentów, ale nawet nie projektuje nowych fasonów, zastępując jedynie metkę producenta odzieży i wszywając własną. W ten sposób koszulka która kosztuje parę złotych, zyskiwała na wartości kilkanaście razy i w sklepie tejże blogerki była sprzedawana za kilkadziesiąt złotych.

O co dokładnie chodziło z aferą i własną marką odzieży

Pewnie nie byłoby takiego szumu medialnego, gdyby nie to, że blogerka ogłaszała wszem i wobec, że za ideą powstania marki stało to aby wszystkie elementy jej kolekcji były produkowane w Polsce. Pech chciał, że nasza bohaterka nie dopilnowała kilku rzeczy. Zleciła wydruk i konfekcjonowanie odzieży drukarni, która nie przyłożyła się do zadania. Wypuściła do klienta produkt, na którym, oprócz metki blogerki ostała się jeszcze oryginalna metka producenta koszulki Fruit of the Loom. Dalej wszystko potoczyło się już lawinowo. Klientka która otrzymała przesyłkę, wyraziła swoje niezadowolenie w mediach społecznościowych. Na blogerke posypały się gromy zarówno od swoich klientów, przyjaciół z branży a także środowiska projektantów i entuzjastów mody. Oliwy do ognia dodała jeszcze sama zainteresowana, tłumacząc:

“Żeby zrobić coś tańszego, musiałabym szyć w Chinach z tańszych materiałów i być na poziomie sieciówkowym, a też nie o to chodzi. Dlatego stawiamy na naturalne tkaniny, szyjemy w Polsce (…) chciałabym, żeby to było tańsze, ale nie da się”

No cóż, ale czy naprawdę jest to wyjątek? Czy zrobiła coś niemoralnego i nieetycznego? Tajemnicą poliszynela, jest to że nie jest to jedyna marka i brand, który przemetkowuje odzież innych producentów, zastępując swoimi metkami. Jest tak po prostu taniej, szybciej i bardziej ekonomicznie. Działając w tej branży od bardzo dawna, nie raz, czy dwa dostawaliśmy zlecenia od wielkich firm na wykonanie podobnych realizacji. Wydaje się, ze głównym problemem wspomnianej blogerki była komunikacja i to na czym marka zbudowała swoją renomę i uznanie wśród klientów. Koszulka, która w sklepie na stronie kosztowała 239 zł, nie była w rzeczywistości tak jak była opisywana “wykonana od A do Z w polskich szwalniach i z polskich materiałów”, a była jedną z podstawowych modeli koszulek Fruit of the Loom w cenie 5,90 zł.

Metki żakardowe i inna afera

Inną już nieco zapomnianą aferą, było pochodzenie koszulek dla jednego z kandydatów na prezydenta Polski. Kandydat w ramach swojej kampanii wyborczej jeździł po Polsce wręczał i rozdawał koszulki z hasłem promującym start w wyborach. Również w tym przypadku wszystko pozostałoby niezauważone, gdyby ktoś nie zadał pytania:

Dlaczego w blisko czterdziesto-milionowym kraju nie potrafimy wyprodukować i uszyć koszulki z nadrukiem?

Było to oczywiście specjalne zagranie w ramach walki wyborczej, nie mające wielkiego pokrycia w rzeczywistości. (W Polsce jest kilka tysięcy szwalni , które bez większego problemu mogłyby uszyć taką część odzieży) Mleko się jednak rozlało, a na świat poszła informacja że polski kandydat na prezydenta rozdaje czeskie koszulki wyprodukowane w Bangladeszu.

A więc do czego potrzebne są metki odzieżowe?

Unijne przepisy wskazują, że metki odzieżowe muszą zawierać kilka podstawowych rzeczy:

  • materiał z jakiego została wykonana odzież
  • sposób konserwacji
  • logo producenta z adresem produkcji (kraju)

Do tego dochodzi jeszcze sprzedaż odzieży w Internecie i tak serwis Amazon, wymaga na przykład żeby na metkach znalazła się jeszcze informacja skąd zostały pozyskane materiały do produkcji, warunki zatrudnienia pracowników oraz udowodnić etyczne warunki produkcji.

Czy metka odzieżowa musi być na stałe?

Metki na odzieży sa ułatwieniem dla klientów. Z metki dowiadujemy się jak prać odzież, z jakiego materiału jest wykonana. Metki na ubraniach mogą być wydrukowane, lub naszyte. W odzieży z nadrukiem sprawdzą się metki drukowane, którą będą spójne z nadrukiem. Metki żakardowe natomiast podnoszą prestiż odzieży. Istnieją również plomby odzieżowe, zaczepiane za pomocą sznurka, które można w łatwy sposób usunąć. Metki odzieżowe żakardowe sprawdzą się w eleganckiej odzieży lub dodatkach.

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Chcesz złożyć zamówienie?

Nie wiesz co wybrać?

Kontaktując się z nami nie musisz być specjalistą w dziedzinie znakowania i nadruku. Nasi wyszkoleni pracownicy chętnie wysłuchają Twoich pytań, rozwieją wątpliwości i doradzą wybór najlepszej metody znakowania. Ponad 16 lat doświadczenia pozwala nam dobrać odpowiednią technikę do Twojego projektu, abyś mógł cieszyć się fantastycznym produktem w najlepszej jakości.

Przewiń do góry