BLOG

Zalety haftu komputerowego w reklamie i promocji.

haft komputerowy czapka

Haft komputerowy w dużym skrócie to wzór, napis lub logotyp naniesiony na materiał za pomocą nici. Haft znany był już od stuleci. W muzeach zachowały się przepiękne szaty królewskie, proporce, czy inne stroje zdobione tą kunsztowną ale zarazem pracochłonną techniką. Szata królewska mogła być wykonywana przez rzemieślników nawet 6 miesięcy. Nie dziwi zatem że od wiek wieków haft postrzegany był jako niezwykle drogi element dekoracyjny, na który mogli pozwolić sobie tylko ludzie naprawdę majętni. Przełom nastąpił wraz z wynalezieniem maszyn sterowanych numerycznie, czyli popularnych hafciarek komputerowych. Od tego czasu czas potrzebny na naniesienie wzoru na materiał obniżył się tak, że stał się on dostępny dla wszystkich.

Czym jest haft komputerowy?

Haft komputerowy jest popularną techniką znakowania odzieży i materiałów tekstylnych za pomocą tzw. ściegów przy użyciu programów komputerowych. Wykonany w ten sposób wzór jest odporny na pranie i uszkodzenia mechaniczne, odporny na przecieranie i odbarwienia. Haft komputerowy jest uważany za prestiżową, elegancką i wyszukaną technikę brandingu odzieży.

Dzięki zastosowaniu różnych ściegów w technice haftu komputerowego, nanoszony logotyp pomimo ograniczeń w ilości używanych kolorów może uzyskiwać różnorodne efekty. Najczęstszymi ściegami używanymi w reklamie są :

  • tatami (ścieg służący do zahaftowywania dużych powierzchni, tworzący gładką powierzchnię lub posiadający ozdobną strukturę)
  • satyna (najczęściej stosowany ścieg hafciarski. używany do przygotowywania liternictwa o szerokości maksymalnej 8mm)
  • stębnowy (krótkie, proste ściegi służące do wykańczania konturu haftu lub tworzenia drobnych napisów)

Zalety haftu komputerowego

Haft komputerowy uważany jest za najtrwalszą technikę zdobienia. Dobrze wykonany jest praktycznie niezniszczalny. Dlatego cieszy się dużą popularnością w zakresie zdobienia odzieży firmowej. Tekstylia logowane haftem mogą być prane w wysokich temperaturach bez ryzyka zniszczenia wzoru.

Niewątpliwymi zaletami haftu jest możliwość użycia nici z efektami specjalnymi takimi jak :

  • nici odblaskowe
  • nici metalizowane
  • nici brokatowe
  • nici ognioodporne

W hafcie komputerowym wykorzystuje się plik graficzne, które przed wgraniem do hafciarki, muszą być poddane obróbce przez wykwalifikowanego pracownika. Dlatego tak ważne jest doświadczenie w zakresie przygotowywania wzorów hafciarskich.

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Chcesz złożyć zamówienie?

Nie wiesz co wybrać?

Kontaktując się z nami nie musisz być specjalistą w dziedzinie znakowania i nadruku. Nasi wyszkoleni pracownicy chętnie wysłuchają Twoich pytań, rozwieją wątpliwości i doradzą wybór najlepszej metody znakowania. Ponad 16 lat doświadczenia pozwala nam dobrać odpowiednią technikę do Twojego projektu, abyś mógł cieszyć się fantastycznym produktem w najlepszej jakości.

Przewiń do góry